C&K Components PTS645SL50SMTR92 LFS
PTS645SL50SMTR92 LFS picture photo
Mfg. Part Number
PTS645SL50SMTR92 LFS
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
PTS645SL50SMTR92 LFS.pdf
Availability of PTS645SL50SMTR92 LFS
QUANTITY
PTS645SL50SMTR92 LFS Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS645SL50SMTR92 LFS
Internal Part NumberEIS-PTS645SL50SMTR92 LFS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
SeriesPTS645
PackagingCut Tape (CT)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins5.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline6.00mm x 6.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force130gf
Ingress Protection-
Features-
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS645SL50SMTR92 LFS
Related LinksPTS645SL50, PTS645SL50SMTR92 LFS Datasheet, C&K Components Distributor
PTS645SL50SMTR92 LFS Details Description
Related parts for PTS645SL50SMTR92 LFS
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf