Bourns Inc. PTV09A-2020F-A502
PTV09A-2020F-A502 picture photo
Mfg. Part Number
PTV09A-2020F-A502
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV09A-2020F-A502.pdf
Availability of PTV09A-2020F-A502
QUANTITY
PTV09A-2020F-A502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV09A-2020F-A502
Internal Part NumberEIS-PTV09A-2020F-A502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTV09 Material Declaration
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PTV09
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation280°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV09A-2020F-A502
Related LinksPTV09A-2, PTV09A-2020F-A502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV09A-2020F-A502 Details Description
Related parts for PTV09A-2020F-A502
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A TO263-3 datasheet.pdf
TANSFORMER 4W 20HZ-20KHZ datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 6POS SLD CUP datasheet.pdf
PROGRAMMER HANDHELD LOAD-N-GO datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VRAL SRIS 5:1 RATIO FRM SZ C datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR 7.5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf