Bourns Inc. PTV112-4420A-A502
PTV112-4420A-A502 picture photo
Mfg. Part Number
PTV112-4420A-A502
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV112-4420A-A502.pdf
Availability of PTV112-4420A-A502
QUANTITY
PTV112-4420A-A502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV112-4420A-A502
Internal Part NumberEIS-PTV112-4420A-A502
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV112-4420A-A502
Related LinksPTV112-4, PTV112-4420A-A502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV112-4420A-A502 Details Description
Related parts for PTV112-4420A-A502
IC TRIPLE LINE DRIVER/REC 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
T8324A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
MOTOR FOR TM40 PRESS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 3000' datasheet.pdf
DIE MTR 160 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP POLYMER 15UF 20% 10V SMD datasheet.pdf