Stackpole Electronics Inc. RSF1GB51R0
RSF1GB51R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1GB51R0
Brief Description
RES MO 1W 51 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF1GB51R0.pdf
Availability of RSF1GB51R0
QUANTITY
RSF1GB51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1GB51R0
Internal Part NumberEIS-RSF1GB51R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1GB51R0
Related LinksRSF1G, RSF1GB51R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1GB51R0 Details Description
Related parts for RSF1GB51R0
RES SMD 24 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 2CH 14BIT 16-DIP datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 38.1MM SQ 100/PK datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD datasheet.pdf