Bourns Inc. PTV112-4420A-B104
PTV112-4420A-B104 picture photo
Mfg. Part Number
PTV112-4420A-B104
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV112-4420A-B104.pdf
Availability of PTV112-4420A-B104
QUANTITY
PTV112-4420A-B104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV112-4420A-B104
Internal Part NumberEIS-PTV112-4420A-B104
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV112-4420A-B104
Related LinksPTV112-4, PTV112-4420A-B104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV112-4420A-B104 Details Description
Related parts for PTV112-4420A-B104
89541-910-QKE HDR datasheet.pdf
CONN JACK 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PIN 22-26AWG TIN IDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 56POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BOARD DEMO AS5245 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf