Bourns Inc. PTV142B20E025AB104
PTV142B20E025AB104 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B20E025AB104
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV142B20E025AB104.pdf
Availability of PTV142B20E025AB104
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTV142B20E025AB104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B20E025AB104
Internal Part NumberEIS-PTV142B20E025AB104
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTV142 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLPTV142B Model 21/Mar/2013
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPTV142B
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B20E025AB104
Related LinksPTV142B20, PTV142B20E025AB104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B20E025AB104 Details Description
Related parts for PTV142B20E025AB104
CONN RECEPT PIN .032-.046".156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MON 8-DIP datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 78.4UH SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 40POS BRD-FPC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf