Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05C102JB5NNND
CL05C102JB5NNND picture photo
Mfg. Part Number
CL05C102JB5NNND
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
CL05C102JB5NNND.pdf
Availability of CL05C102JB5NNND
QUANTITY
CL05C102JB5NNND Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05C102JB5NNND
Internal Part NumberEIS-CL05C102JB5NNND
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05C102JB5NNND
Related LinksCL05C10, CL05C102JB5NNND Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05C102JB5NNND Details Description
Related parts for CL05C102JB5NNND
LED ORANGE CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.6K OHM 8SIP datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT MODULE, TP-TX/FX- datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 180 SOLID datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf