TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV20-271K-2
ROV20-271K-2 picture photo
Mfg. Part Number
ROV20-271K-2
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 243V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ROV20-271K-2.pdf
Availability of ROV20-271K-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ROV20-271K-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV20-271K-2
Internal Part NumberEIS-ROV20-271K-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)243V
Varistor Voltage (Typ)270V
Varistor Voltage (Max)297V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts175VAC
Maximum DC Volts225VDC
Energy158J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV20-271K-2
Related LinksROV20-, ROV20-271K-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV20-271K-2 Details Description
Related parts for ROV20-271K-2
PHOTOTRANS IR 940NM GW TOPLOOKER datasheet.pdf
CONN 1/0 AWG #1/2 AMPOWER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
VINYL DARKBLU 2LAYER .060X30X60" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 6.5 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DISPLAY 0.8" 16SEG YLW ANODE datasheet.pdf