Bourns Inc. PTV142B20E120AA104
PTV142B20E120AA104 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B20E120AA104
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV142B20E120AA104.pdf
Availability of PTV142B20E120AA104
QUANTITY
PTV142B20E120AA104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B20E120AA104
Internal Part NumberEIS-PTV142B20E120AA104
Standard Package100
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B20E120AA104
Related LinksPTV142B20, PTV142B20E120AA104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B20E120AA104 Details Description
Related parts for PTV142B20E120AA104
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 15POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf