Bourns Inc. PTV142B20E120AB504
PTV142B20E120AB504 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B20E120AB504
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV142B20E120AB504.pdf
Availability of PTV142B20E120AB504
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTV142B20E120AB504 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B20E120AB504
Internal Part NumberEIS-PTV142B20E120AB504
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPTV142 Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLPTV142B Model 21/Mar/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPTV142B
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins, Board Locks
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B20E120AB504
Related LinksPTV142B20, PTV142B20E120AB504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B20E120AB504 Details Description
Related parts for PTV142B20E120AB504
CAP CER 470PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 1% 10W datasheet.pdf
SAMPLE KIT FOR WIRELESS AMI datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
TERM RING INS 18-14AWG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 88VC DO-219AB datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf