Bourns Inc. PTV142B20E120AB504
PTV142B20E120AB504 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B20E120AB504
Brief Description
POT 500K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PTV142B20E120AB504.pdf
Availability of PTV142B20E120AB504
QUANTITY
PTV142B20E120AB504 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B20E120AB504
Internal Part NumberEIS-PTV142B20E120AB504
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B20E120AB504
Related LinksPTV142B20, PTV142B20E120AB504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B20E120AB504 Details Description
Related parts for PTV142B20E120AB504
IC ADC 10BIT 4CHAN HS 28SOIC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.7A 100 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf