Bourns Inc. PTVS10-430C-TH
PTVS10-430C-TH picture photo
Mfg. Part Number
PTVS10-430C-TH
Brief Description
TVS DIODE 430VWM 580VC AXIAL
Datasheet Download
PTVS10-430C-TH.pdf
Availability of PTVS10-430C-TH
QUANTITY
PTVS10-430C-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS10-430C-TH
Internal Part NumberEIS-PTVS10-430C-TH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Transient Voltage Suppressor Diodes
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTray
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)430V
Voltage - Breakdown (Min)440V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp580V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS10-430C-TH
Related LinksPTVS10-, PTVS10-430C-TH Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTVS10-430C-TH Details Description
Related parts for PTVS10-430C-TH
RES ARRAY 15 RES 2K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 90MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 790MA 126 MOHM datasheet.pdf
RELAY 15722Q2C0 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 THRUHL datasheet.pdf
BUSSMANN 304 10A 1K datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
MYPIFI LED BOARD datasheet.pdf
33UF 16V 5X12 85C AXI datasheet.pdf