NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS15VP1UTP,115
PTVS15VP1UTP,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS15VP1UTP,115
Brief Description
TVS DIODE 15VWM FLATPOWER
Datasheet Download
PTVS15VP1UTP,115.pdf
Availability of PTVS15VP1UTP,115
QUANTITY
PTVS15VP1UTP,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS15VP1UTP,115
Internal Part NumberEIS-PTVS15VP1UTP,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 185°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageSOD-128
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS15VP1UTP,115
PTVS15VP1UTP,115 Details Description
Related parts for PTVS15VP1UTP,115
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 60 POS .295 SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 1-1/2"X1' EPS200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SC70 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN MALE TERM 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.261 OHM 1% 10W datasheet.pdf
0603 47K J60 datasheet.pdf
Crystal 17.734475MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf