NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS24VS1UR,115
PTVS24VS1UR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS24VS1UR,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS24VS1UR,115.pdf
Availability of PTVS24VS1UR,115
QUANTITY
PTVS24VS1UR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS24VS1UR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS24VS1UR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS24VS1UR,115
PTVS24VS1UR,115 Details Description
Related parts for PTVS24VS1UR,115
INDUCTOR 16MH COMMON MODE VERT datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
IGBT 600V 55A 200W TO247AD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 10ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
XCEDE 4W 4PVH 6COL datasheet.pdf