NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS51VS1UTR,115
PTVS51VS1UTR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS51VS1UTR,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS51VS1UTR,115.pdf
Availability of PTVS51VS1UTR,115
QUANTITY
PTVS51VS1UTR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS51VS1UTR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS51VS1UTR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 185°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS51VS1UTR,115
PTVS51VS1UTR,115 Details Description
Related parts for PTVS51VS1UTR,115
JUMPER-H1501TR/A3049S/H1501TR 8" datasheet.pdf
IC TXRX LINE-PWR RS232 8-SOIC datasheet.pdf
IC SW BIDIRECT RF VIDEO 16-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 300 OHM 1206 datasheet.pdf
ANT&ENCL ASSY 2.3G 14DBI 8" RTNC datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf