NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS7V5S1UTR,115
PTVS7V5S1UTR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS7V5S1UTR,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS7V5S1UTR,115.pdf
Availability of PTVS7V5S1UTR,115
QUANTITY
PTVS7V5S1UTR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS7V5S1UTR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS7V5S1UTR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 185°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS7V5S1UTR,115
PTVS7V5S1UTR,115 Details Description
Related parts for PTVS7V5S1UTR,115
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PHASE LOCKED LOOP 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP MICA 0.013UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.6 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf