Amphenol Industrial PTY06A-12-10S
PTY06A-12-10S picture photo
Mfg. Part Number
PTY06A-12-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PTY06A-12-10S.pdf
Availability of PTY06A-12-10S
QUANTITY
PTY06A-12-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of PTY06A-12-10S
Internal Part NumberEIS-PTY06A-12-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Tin Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTY06A-12-10S
Related LinksPTY06A, PTY06A-12-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PTY06A-12-10S Details Description
Related parts for PTY06A-12-10S
XFRMR LAMINATED 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC LATCH 9BIT PARITY ECL 28-PLCC datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HD DSUB 78P MA DE CABLE ASSY 2M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
GAGE MS3199-1 datasheet.pdf
CRYSTAL 8.000000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf