CUI Inc. PUZ3-D12-S24-D
PUZ3-D12-S24-D picture photo
Mfg. Part Number
PUZ3-D12-S24-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 3W 24V 125MA OUT
Datasheet Download
PUZ3-D12-S24-D.pdf
Availability of PUZ3-D12-S24-D
QUANTITY
PUZ3-D12-S24-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PUZ3-D12-S24-D
Internal Part NumberEIS-PUZ3-D12-S24-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPUZ3-D Series Cert of Compliance
3D ModelPUZ3-D12-S24-D
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPUZ3-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PUZ3-D12-S24-D
Related LinksPUZ3-D1, PUZ3-D12-S24-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PUZ3-D12-S24-D Details Description
Related parts for PUZ3-D12-S24-D
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST DUAL LP 8DSBGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BOARD ACCY RTC CLICK MIKROBUS datasheet.pdf
MICRO 100C S 8" WHT JACKP NI datasheet.pdf
CAP FILM 200PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf