Recom Power REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-15V
Datasheet Download
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA, 250mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC7.5-1215D, REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC7.5-1215DRW/H2/A/M/SMD
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
KIT EVAL MINI MODULE SPC563 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 4DFN datasheet.pdf