Panduit PV10-14R-X
PV10-14R-X picture photo
Mfg. Part Number
PV10-14R-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
TERM RING INS 12-10AWG
Datasheet Download
PV10-14R-X.pdf
Availability of PV10-14R-X
QUANTITY
PV10-14R-X Order Process
Ship out your order
Specifications of PV10-14R-X
Internal Part NumberEIS-PV10-14R-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeCircular
Stud/Tab Size1/4 Stud
Thickness0.040" (1.02mm)
Width - Outer Edges0.520" (13.21mm)
Length - Overall1.230" (31.24mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationInsulated
FeaturesBrazed Seam
ColorYellow
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.225" (5.72mm)
Material - InsulationVinyl
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV10-14R-X
Related LinksPV10-, PV10-14R-X Datasheet, Panduit Distributor
PV10-14R-X Details Description
Related parts for PV10-14R-X
IC INVERTER HEX SCHM TRIG 14-DIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL DIFF 8SO datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDT datasheet.pdf
RFID HTAG SOT899-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.931 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf