| Internal Part Number | EIS-PV10-P55-D | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Wire Pin Connectors | |
| Series | Pan-Term® | |
| Packaging | Bulk | |
| Pin Diameter | Circular - 0.100" (2.54mm) Dia | |
| Length - Pin | 0.550" (13.97mm) | |
| Length - Overall | 1.100" (27.94mm) | |
| Wire Gauge | 10-12 AWG (6.0~4.0mm²) | |
| Insulation Diameter | 0.250" (6.35mm) | |
| Insulation | Insulated | |
| Termination | Crimp | |
| Features | Brazed Seam | |
| Color | Yellow | |
| Contact Material | Copper | |
| Contact Finish | Tin | |
| Diameter - Barrel ID | - | |
| Diameter - Barrel OD | - | |
| Material - Insulation | Vinyl | |
| Length - Termination | 0.550" (13.97mm) | |