Tripp Lite PV1000FC
PV1000FC picture photo
Mfg. Part Number
PV1000FC
Manufacturer
Product Category
DC to AC (Power) Inverters
Brief Description
INVERTER 1000W 12VDC 2OUTLET
Datasheet Download
PV1000FC.pdf
Availability of PV1000FC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PV1000FC Order Process
Ship out your order
Specifications of PV1000FC
Internal Part NumberEIS-PV1000FC
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyDC to AC (Power) Inverters
SeriesPowerVerter®
TypeInverter
Voltage - Output120VAC
Voltage - Input12VDC
AC Outlets2
Connector - AC OutputNEMA 5-15R
Connector - Voltage InputTerminals
Power - Output Continuous1000W
Power - Output Surge2000W
Remote CapabilityNo
Region UtilizedNorth America
Size8.75" L x 7.75" W x 7.00" H (222.3mm x 196.9mm x 177.8mm)
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV1000FC
Related LinksPV10, PV1000FC Datasheet, Tripp Lite Distributor
PV1000FC Details Description
Related parts for PV1000FC
CONN SPRING 34POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 84PGA datasheet.pdf
IC ETHERNET TRANSCEIVER 64-HVQFP datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 28.322MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
AB 5C 2#16, 3#12 PIN RECP datasheet.pdf
High Speed, 3.3 V/5 V Quad 2:1 Mux/Demux (4-Bit, 1 of 2) Bus Switch IC datasheet.pdf