Panduit PV18-10LFX-C
PV18-10LFX-C picture photo
Mfg. Part Number
PV18-10LFX-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
TERM FORK LK EXP VYL 22-18AWG#10
Datasheet Download
PV18-10LFX-C.pdf
Availability of PV18-10LFX-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PV18-10LFX-C Order Process
Ship out your order
Specifications of PV18-10LFX-C
Internal Part NumberEIS-PV18-10LFX-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size10 Stud
Width - Outer Edges0.330" (8.38mm)
Length - Overall1.040" (26.42mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationInsulated
FeaturesBrazed Seam, Serrated Termination
ColorRed
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Material - InsulationVinyl
Length - Ring Center to Termination-
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV18-10LFX-C
Related LinksPV18-1, PV18-10LFX-C Datasheet, Panduit Distributor
PV18-10LFX-C Details Description
Related parts for PV18-10LFX-C
CONV DC-DC 100W 48VIN 1.8V POS datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMTHDR W/O CAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 11.6MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf