| Internal Part Number | EIS-PV2-56R-TY | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Ring Connectors | |
| Series | Pan-Term® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | D-Shaped | |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud | |
| Thickness | 0.060" (1.52mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.680" (17.27mm) | |
| Length - Overall | 1.960" (49.78mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 2 AWG | |
| Insulation | Insulated | |
| Features | Brazed Seam | |
| Color | Red | |
| Contact Material | Copper | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.560" (14.22mm) | |