Panduit PV22-8R-CY
PV22-8R-CY picture photo
Mfg. Part Number
PV22-8R-CY
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
TERM RING VYL INS 26-22AWG #8
Datasheet Download
PV22-8R-CY.pdf
Availability of PV22-8R-CY
QUANTITY
PV22-8R-CY Order Process
Ship out your order
Specifications of PV22-8R-CY
Internal Part NumberEIS-PV22-8R-CY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeCircular
Stud/Tab Size8 Stud
Thickness0.020" (0.51mm)
Width - Outer Edges0.260" (6.60mm)
Length - Overall0.780" (19.81mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge22-26 AWG
InsulationInsulated
FeaturesBrazed Seam
ColorYellow
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.110" (2.79mm)
Material - InsulationVinyl
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV22-8R-CY
Related LinksPV22-, PV22-8R-CY Datasheet, Panduit Distributor
PV22-8R-CY Details Description
Related parts for PV22-8R-CY
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC EPROM UV 4MBIT 45NS 40CDIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf