Murata Electronics North America PV36W100C01B00
PV36W100C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PV36W100C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PV36W100C01B00.pdf
Availability of PV36W100C01B00
QUANTITY
PV36W100C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV36W100C01B00
Internal Part NumberEIS-PV36W100C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPV36
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" x 0.197" Face x 0.394" H (9.60mm x 5.00mm x 10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV36W100C01B00
Related LinksPV36W10, PV36W100C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PV36W100C01B00 Details Description
Related parts for PV36W100C01B00
IC CCD SIGNAL PROC 14BIT 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 1606 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 49.908MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf