Murata Electronics North America PV36X102C01B00
PV36X102C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PV36X102C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PV36X102C01B00.pdf
Availability of PV36X102C01B00
QUANTITY
PV36X102C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV36X102C01B00
Internal Part NumberEIS-PV36X102C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPV36
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.394" x 0.197" Face x 0.394" H (10.00mm x 5.00mm x 10.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV36X102C01B00
Related LinksPV36X10, PV36X102C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PV36X102C01B00 Details Description
Related parts for PV36X102C01B00
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN MINI-D 68POS VERT RECPT datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 2KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PAC-MICR-RV36-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
INS. TOOL ADAP. ASSY, 2 ROW datasheet.pdf
680UF 25V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf