| Internal Part Number | EIS-M50-3504042 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Archer M50 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Unshrouded | |
| Number of Positions | 80 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Molding Height Above Board | 0.039" (1.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.118" (3.00mm) | |