Cypress Semiconductor CY7C1423KV18-333BZXC
CY7C1423KV18-333BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1423KV18-333BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1423KV18-333BZXC.pdf
Availability of CY7C1423KV18-333BZXC
QUANTITY
CY7C1423KV18-333BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1423KV18-333BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1423KV18-333BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1423KV18-333BZXC
Related LinksCY7C1423KV, CY7C1423KV18-333BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1423KV18-333BZXC Details Description
Related parts for CY7C1423KV18-333BZXC
IC REG LDO 12V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 50POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS VERT DIMM SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 9V OUT datasheet.pdf
RES 48.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANSFORMER POE LAN datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
PNL MNT 220V YELLOW 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
OSC MEMS 48.4610MHZ CMOS SMD datasheet.pdf