Vishay/Dale RLR05C7872FSRSL
RLR05C7872FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C7872FSRSL
Brief Description
RES 78.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C7872FSRSL.pdf
Availability of RLR05C7872FSRSL
QUANTITY
RLR05C7872FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C7872FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C7872FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C7872FSRSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C7872FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C7872FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C7872FSRSL
FIXED IND 39UH 210MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 3.3V .05 SM datasheet.pdf
TERM BLOCK 4CONT DIN 6MM YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 250V datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf