Murata Electronics North America PV37X104C01B00
PV37X104C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PV37X104C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH
Datasheet Download
PV37X104C01B00.pdf
Availability of PV37X104C01B00
QUANTITY
PV37X104C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV37X104C01B00
Internal Part NumberEIS-PV37X104C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPV37
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.264" x 0.157" Face x 0.264" H (6.70mm x 4.00mm x 6.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV37X104C01B00
Related LinksPV37X10, PV37X104C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PV37X104C01B00 Details Description
Related parts for PV37X104C01B00
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 31MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf