Murata Electronics North America PV37X104C01B00
PV37X104C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PV37X104C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W TH
Datasheet Download
PV37X104C01B00.pdf
Availability of PV37X104C01B00
QUANTITY
PV37X104C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV37X104C01B00
Internal Part NumberEIS-PV37X104C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPV37
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.264" x 0.157" Face x 0.264" H (6.70mm x 4.00mm x 6.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV37X104C01B00
Related LinksPV37X10, PV37X104C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PV37X104C01B00 Details Description
Related parts for PV37X104C01B00
CONN HDR BRKWAY .100 80POS RT/A datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
FUSE 125A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 50W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf