E-Switch PV4F2B011-314
PV4F2B011-314 picture photo
Mfg. Part Number
PV4F2B011-314
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V
Datasheet Download
PV4F2B011-314.pdf
Availability of PV4F2B011-314
QUANTITY
PV4F2B011-314 Order Process
Ship out your order
Specifications of PV4F2B011-314
Internal Part NumberEIS-PV4F2B011-314
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPV4F2B0xx-3xx.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPV4, LAMB
PackagingBulk
TypeVandal Resistant, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating2A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC48V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 19.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV4F2B011-314
Related LinksPV4F2B, PV4F2B011-314 Datasheet, E-Switch Distributor
PV4F2B011-314 Details Description
Related parts for PV4F2B011-314
IC POT DGTL 100K 2CH SPI 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 85.6 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4824-E datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf