Pulse Electronics Corporation PG0702.682NL
PG0702.682NL picture photo
Mfg. Part Number
PG0702.682NL
Brief Description
IND, PWR, 4040, 6.8UH, 6A, NPB
Datasheet Download
PG0702.682NL.pdf
Availability of PG0702.682NL
QUANTITY
PG0702.682NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0702.682NL
Internal Part NumberEIS-PG0702.682NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package255
SeriesPG0702NL
PackagingTray
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating9.6A
Current - Saturation6.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0702.682NL
Related LinksPG0702, PG0702.682NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0702.682NL Details Description
Related parts for PG0702.682NL
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 4POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 600V TO-200AB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
RES 40 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf