ITT Cannon, LLC PV70L12-10SX
PV70L12-10SX picture photo
Mfg. Part Number
PV70L12-10SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
PV70L12-10SX.pdf
Availability of PV70L12-10SX
QUANTITY
PV70L12-10SX Order Process
Ship out your order
Specifications of PV70L12-10SX
Internal Part NumberEIS-PV70L12-10SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV70L12-10SX
Related LinksPV70L1, PV70L12-10SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV70L12-10SX Details Description
Related parts for PV70L12-10SX
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf