C&K Components TFCFH8SA2540C
TFCFH8SA2540C picture photo
Mfg. Part Number
TFCFH8SA2540C
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION
Datasheet Download
TFCFH8SA2540C.pdf
Availability of TFCFH8SA2540C
QUANTITY
TFCFH8SA2540C Order Process
Ship out your order
Specifications of TFCFH8SA2540C
Internal Part NumberEIS-TFCFH8SA2540C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesTF
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC277V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque16gf
Release Force2gf
Pretravel0.250" (6.35mm)
Differential Travel0.050" (1.3mm)
Overtravel0.120" (3.05mm)
Operating Position0.812" (20.6mm)
Mechanical Life-
Electrical Life300,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFCFH8SA2540C
Related LinksTFCFH8, TFCFH8SA2540C Datasheet, C&K Components Distributor
TFCFH8SA2540C Details Description
Related parts for TFCFH8SA2540C
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 30W datasheet.pdf
IC FRAM 128KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC CAR RAD RX AM/FM/LW/SW 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf