ITT Cannon, LLC PV74L14-18P
PV74L14-18P picture photo
Mfg. Part Number
PV74L14-18P
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PV74L14-18P.pdf
Availability of PV74L14-18P
QUANTITY
PV74L14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of PV74L14-18P
Internal Part NumberEIS-PV74L14-18P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV74L14-18P
Related LinksPV74L, PV74L14-18P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV74L14-18P Details Description
Related parts for PV74L14-18P
CONN HEADER 15POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN FORK VINYL INSUL 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY MINI HVL MALE TO PIGTAI datasheet.pdf
CONN RCPT SAS R/A datasheet.pdf
AB 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
100 MHz-2.7 GHz, 45 dB RF Log Detector IC datasheet.pdf