ITT Cannon, LLC PV74W14-12P
PV74W14-12P picture photo
Mfg. Part Number
PV74W14-12P
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
PV74W14-12P.pdf
Availability of PV74W14-12P
QUANTITY
PV74W14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of PV74W14-12P
Internal Part NumberEIS-PV74W14-12P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV74W14-12P
Related LinksPV74W, PV74W14-12P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV74W14-12P Details Description
Related parts for PV74W14-12P
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48K FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PT 10C 10#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 5A MPT3 datasheet.pdf