C&K Components PVA20AH12.2NV2
PVA20AH12.2NV2 picture photo
Mfg. Part Number
PVA20AH12.2NV2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V
Datasheet Download
PVA20AH12.2NV2.pdf
Availability of PVA20AH12.2NV2
QUANTITY
PVA20AH12.2NV2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVA20AH12.2NV2
Internal Part NumberEIS-PVA20AH12.2NV2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPVA
PackagingBulk
TypeKeyswitch
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVA20AH12.2NV2
Related LinksPVA20AH, PVA20AH12.2NV2 Datasheet, C&K Components Distributor
PVA20AH12.2NV2 Details Description
Related parts for PVA20AH12.2NV2
IC OPAMP GP 2MHZ TO99-8 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 25POS 5MM datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6MM BALL 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM datasheet.pdf