Murata Electronics North America PVA2A222A01R00
PVA2A222A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVA2A222A01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2.2K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVA2A222A01R00.pdf
Availability of PVA2A222A01R00
QUANTITY
PVA2A222A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVA2A222A01R00
Internal Part NumberEIS-PVA2A222A01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVA2
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2.2k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.032" H (2.75mm x 2.20mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVA2A222A01R00
Related LinksPVA2A22, PVA2A222A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVA2A222A01R00 Details Description
Related parts for PVA2A222A01R00
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 28SSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 13.56MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
SIBOD SURFMT DO214AA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf