Murata Electronics North America PVA2A222A01R00
PVA2A222A01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVA2A222A01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2.2K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
PVA2A222A01R00.pdf
Availability of PVA2A222A01R00
QUANTITY
PVA2A222A01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVA2A222A01R00
Internal Part NumberEIS-PVA2A222A01R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVA2
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2.2k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.032" H (2.75mm x 2.20mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVA2A222A01R00
Related LinksPVA2A22, PVA2A222A01R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVA2A222A01R00 Details Description
Related parts for PVA2A222A01R00
PROCESSOR MODULE PIC16F818,819 datasheet.pdf
IC REGISTER FILE 4X4 HS 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
EMI/RFI MINI-MIZER STR SGL END datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 15A datasheet.pdf
12.7MM X 30.99MM 1=25/PK datasheet.pdf
IC RLDRAM 288MBIT 2.5NS UBGA datasheet.pdf
OSSM TORQUE WRENCH 7/32 datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf