Murata Electronics North America PVC6D253C01B00
PVC6D253C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D253C01B00
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D253C01B00.pdf
Availability of PVC6D253C01B00
QUANTITY
PVC6D253C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D253C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D253C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D253C01B00
Related LinksPVC6D25, PVC6D253C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D253C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D253C01B00
CONN RCPT 86POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2MM SMD datasheet.pdf