Murata Electronics North America PVC6E102C01B00
PVC6E102C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6E102C01B00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6E102C01B00.pdf
Availability of PVC6E102C01B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVC6E102C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6E102C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6E102C01B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVC6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCeramic
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6E102C01B00
Related LinksPVC6E10, PVC6E102C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6E102C01B00 Details Description
Related parts for PVC6E102C01B00
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM GRN 0.54" CC datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf