Murata Electronics North America PVC6Q250C01B00
PVC6Q250C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6Q250C01B00
Brief Description
TRIMMER 25 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6Q250C01B00.pdf
Availability of PVC6Q250C01B00
QUANTITY
PVC6Q250C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6Q250C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6Q250C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6Q250C01B00
Related LinksPVC6Q25, PVC6Q250C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6Q250C01B00 Details Description
Related parts for PVC6Q250C01B00
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 20X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC CLOCK DVR 1:12 PCI-EX 56TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf