Murata Electronics North America PVC6Q254C01B00
PVC6Q254C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6Q254C01B00
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6Q254C01B00.pdf
Availability of PVC6Q254C01B00
QUANTITY
PVC6Q254C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6Q254C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6Q254C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6Q254C01B00
Related LinksPVC6Q25, PVC6Q254C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6Q254C01B00 Details Description
Related parts for PVC6Q254C01B00
BOX ALUMINUM BLUE 1.5"L X 1.13"W datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 03 POS .217 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 2.5 20/5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf