Murata Electronics North America PVF2A103A11R00
PVF2A103A11R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVF2A103A11R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.001W SMD
Datasheet Download
PVF2A103A11R00.pdf
Availability of PVF2A103A11R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVF2A103A11R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVF2A103A11R00
Internal Part NumberEIS-PVF2A103A11R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVF2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.001W
Tolerance±30%
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.079" x 0.079" Face x 0.091" H (2.00mm x 2.00mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVF2A103A11R00
Related LinksPVF2A10, PVF2A103A11R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVF2A103A11R00 Details Description
Related parts for PVF2A103A11R00
CONN RING 14-16 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf