Murata Electronics North America PVG3A203C01R00
PVG3A203C01R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVG3A203C01R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
PVG3A203C01R00.pdf
Availability of PVG3A203C01R00
QUANTITY
PVG3A203C01R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVG3A203C01R00
Internal Part NumberEIS-PVG3A203C01R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVG3
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.142" x 0.134" Face x 0.079" H (3.60mm x 3.40mm x 2.00mm)