Murata Electronics North America PVG5H103C03R00
PVG5H103C03R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVG5H103C03R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
PVG5H103C03R00.pdf
Availability of PVG5H103C03R00
QUANTITY
PVG5H103C03R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVG5H103C03R00
Internal Part NumberEIS-PVG5H103C03R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVG5
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.146" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.70mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVG5H103C03R00
Related LinksPVG5H10, PVG5H103C03R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVG5H103C03R00 Details Description
Related parts for PVG5H103C03R00
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BOX ABS BLK/GRAY 11.06" X 7.87" datasheet.pdf
CONN RECEPT 21POS SINGLE TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 120 OHM 18SOIC datasheet.pdf