Murata Electronics North America PVG5H202C03R00
PVG5H202C03R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVG5H202C03R00
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
PVG5H202C03R00.pdf
Availability of PVG5H202C03R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVG5H202C03R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVG5H202C03R00
Internal Part NumberEIS-PVG5H202C03R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVG5
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.146" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.70mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVG5H202C03R00
Related LinksPVG5H20, PVG5H202C03R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVG5H202C03R00 Details Description
Related parts for PVG5H202C03R00
RES ARRAY 15 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3.3A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 9POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN SLD datasheet.pdf