Murata Electronics North America PVG5H205C03R00
PVG5H205C03R00 picture photo
Mfg. Part Number
PVG5H205C03R00
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
PVG5H205C03R00.pdf
Availability of PVG5H205C03R00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PVG5H205C03R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVG5H205C03R00
Internal Part NumberEIS-PVG5H205C03R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesPVG5
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.146" Face x 0.146" H (4.80mm x 3.70mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVG5H205C03R00
Related LinksPVG5H20, PVG5H205C03R00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVG5H205C03R00 Details Description
Related parts for PVG5H205C03R00
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 10ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC LED DVR MATRIX 24SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
INDENTOR datasheet.pdf
DC SOLENOID OPEN FRAME PULL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A DO247 datasheet.pdf